טיפול בילדים

אני מטפלת בילדים הסובלים מהתפרצויות זעם, מגלים אלימות פיזית ומילולית ODD, בעיות קשב וריכוז, היפראקטיביות, ADHD,  מופנמות, חוסר ביטחון עצמי, חוסר במוכנות רגשית לכיתה א', בעיות בקשר עם ההורים, ילדים להורים גרושים, אבדן במשפחה, ילדים הסובלים מפחדים וחרדות ועוד…

 אני מקבלת לטיפול ילדים מגיל 3. בגילאי הגן הטיפול מתחיל כטיפול דיאדי, הורה-ילד ובהמשך, לפי הצורך, מתקיימות פגישות או חלקי פגישות עם הילד לבדו. בפגישות הורה – ילד אני רואה את הקשר ביניהם ומדריכה את ההורים בדבר התערבויות מועילות ובמניעת התערבויות מזיקות. לנוכחות של ההורה בחדר יש אפקט חיובי נוסף בכך שהילד זוכה לנוכחותו של ההורה בזמן רגוע וללא תחרות עם אחים אחרים, דבר המסב הנאה רבה ואושר עבור הילד שמקבל את ה"דלק" שהוא צריך. כתוצאה מכך בבית יש פחות התפרצויות זעם ומשיכת תשומת לב באופן שלילי. טיפול בילדים מגיל 6 ומעלה נעשה באופן פרטני אתי, ללא ההורה, אך בשעת הצורך אני משלבת פגישות הורה-ילד במטרה לחזק את הקשר ביניהם.

הטיפול בילדים נעשה באמצעות משחק ו/ או יצירה, כולל משחק בארגז חול. בזמן הפגישות הילד מוביל את הטיפול, בוחר מה לעשות באותו הרגע, כאשר תפקידי בחדר הוא להיות נוכחת בצורה מיטיבה, לראות את הכוחות שלו ולומר אותם בקול במטרה להעצים אותו ולהביא לכך שיהיה מודע לחלקים החזקים שבו. גישה זו תורמת לביטחון העצמי ומרגיעה חלקים נרקסיסטיים הרוצים להיראות ולבוא לידי ביטוי.

יש מקרים שבהם הילדים בודקים גבולות. במקרים כאלה גבולות החדר, הזמן והמקום (setting) והקפדה עליהם, כולל חוקים המגנים עליי ועל המטופל בחדר, מסייעים לו לחוש שמור ופחות הרסני בחדר ומחוצה לו. ילדים צריכים גבולות, ועל המבוגרים להיות עקביים מצד אחד ולבחור את ההגבלות מצד אחר על מנת שזה יצליח.

בכל מקרה טיפול בילדים משולב בהדרכת הורים קבועה, בדרך כלל אחת לחודש. כפי שאני רואה את זה, הקשר עם ההורים הכרחי להצלחת הטיפול. אני לא מתקנת ילדים ולא משנה אותם, אלא עוזרת להורים לראות את צרכי ילדיהם ולתקשר איתם בצורה מיטיבה ומצמיחה. לרוב עבודה עם ההורים בלבד, בתנאי שאכן ההורים פתוחים לשינוי ומיישמים את הנאמר בפגישות, מסייעת לא פחות מאשר הפגישות עם הילד.
המפגש אתי מתקיים פעם בשבוע, ואילו הילד נמצא עם ההורים בכל יום. לכן עבודה עם ההורים בחדר הטיפולים הכרחית להצלחת הטיפול.

טיפ להורים

הקדישו לכל ילד שעה שבועית שבה אתם מבלים ביחד הורה-ילד ועושים משהו כייפי וחווייתי שהילד רוצה. פעילות זו היא כמו זריקת אנרגיה חיובית שתמנע לאחר מכן משיכת אנרגיה שלילית. ילדים צריכים תשומת לב. אם לא תיתנו להם אותה באופן חיובי, הם ייקחו אותה באופן שלילי.

מקבלת מטופלים בהסדר של משרד הביטחון וביטוח לאומי

לוגו-משרד-הבטחון-וביטוח-לאומי