טיפול בנערות

אני מטפלת בנערות הסובלות מדיכאון, חרדות, בעיות חברתיות, בעיות ביחסים בין אישיים, שאלות בנושא הנטייה המינית, מריבות עם ההורים, בעיות בארגון, בעיות קשב וריכוז, קשיים בעמידה בלחץ בלימודים, חוסר ביטחון עצמי, הורים גרושים, אבדן במשפחה ועוד…

בשונה מטיפול  בילדים, בטיפול במתבגרות לא מתקיימות פגישות תכופות עם ההורים, אלא בשעת הצורך ובתיאום עם הנערה. עם זאת גם בגיל ההתבגרות אני רואה חשיבות רבה בקשר של המתבגרת עם הוריה. הנערה מתעתעת כי מצד אחד דוחה את הוריה ברצון לעצמאות ולצמיחה אישית, ומצד שני עדיין צריכה את הנוכחות של ההורים. המתבגרת שרויה בתקופה הורמונלית רוויית מתחים, ועל כן לעתים קרובות היא אינה מסוגלת לווסת את עצמה והיא נתונה למצבי רוח. הדבר בא לידי ביטוי בד"כ בקשר עם ההורים, ועל כן במצב זה, שבו מזהים קושי בקשר עמה, עדיף להגיע בתחילה לכמה פגישות הורים ולא למהר לשלוח אותה לטיפול.

בהדרכת הורים לנערות אני עובדת עם ההורים על הבנת מצבה המיוחד של המתבגרת ועל הקשר המיטיב שאפשר ליצור עמה. ההורה צריך לדעת לבחור את המלחמות שלו מולה ולא לבסס את הקשר רק על מטלות. בנוסף ההורה צריך לשמור על קור רוח במצבי קונפליקט ולא להתנהג כמו המתבגרת. תקופת ההתבגרות היא לא קלה, אבל הדרך שבה תצלחו אותה עם בתכם תשפיע על הקשר שלכם איתה בעתיד. היזכרו בהיותכם צעירים וכמה הייתם צריכים סביבה אוהדת ותומכת ברגעי משבר, והיו אוהדים ותומכים כלפי בתכם, למרות הקשיים.

בשיחות עם הנערות אני עובדת איתן בעיקר על קבלה עצמית, ועל הבנת סיטואציות בצורה רחבה יותר המאפשרת קשר. במקרים של לחץ וחרדה  אני נעזרת בשיטת הטיפול EMDR  וכן במדיטציות להרגעה.

טיפ לאמהות לנערות

קבעו עם בתכם פגישה שבועית בבית קפה/ מסעדה ביום קבוע בשבוע. בפגישה זו היי נינוחה ולבבית והתענייני בשלומה. הרגל זה יכול לתרום רבות לחיזוק הקשר ביניכן.