טיפול במתבגרים

אני מטפלת במתבגרים אשר סובלים מדיכאון, חרדות, בעיות חברתיות, בעיות ביחסים בין אישיים, שאלות בנושא הנטייה המינית, מריבות עם ההורים, בעיות בארגון, בעיות קשב וריכוז, קשיים בעמידה בלחץ בלימודים, חוסר ביטחון עצמי, הורים גרושים, אבדן במשפחה ועוד…

בשונה מטיפול  בילדים, בטיפול במתבגרים לא מתקיימות פגישות תכופות עם ההורים, אלא בשעת הצורך ובתיאום עם המתבגר/ת. עם זאת גם בגיל ההתבגרות אני רואה חשיבות רבה בקשר של המתבגר עם הוריו. המתבגר מתעתע כי מצד אחד דוחה את הוריו ברצון לעצמאות ולצמיחה אישית, ומצד שני עדיין צריך את הנוכחות של ההורים. המתבגר שרוי בתקופה הורמונלית רוויית מתחים, ועל כן לעתים קרובות הוא אינו מסוגל לווסת את עצמו והוא נתון למצבי רוח. הדבר בא לידי ביטוי בד"כ בקשר עם ההורים. ועל כן במצב זה, שבו מזהים קושי בקשר עם המתבגר, עדיף להגיע בתחילה לכמה פגישות הורים ולא למהר לשלוח את המתבגר לטיפול.

בהדרכת הורים למתבגרים אני עובדת עם ההורים על הבנת מצבו המיוחד של המתבגר ועל הקשר המיטיב שאפשר ליצור עמו. ההורה צריך לדעת לבחור את המלחמות שלו מול המתבגר ולא לבסס את הקשר רק על מטלות. בנוסף ההורה צריך לשמור על קור רוח במצבי קונפליקט ולא להתנהג כמו המתבגר. תקופת ההתבגרות היא לא קלה, אבל הדרך שבה תצלחו אותה עם ילדיכם תשפיע על הקשר שלכם איתם בעתיד. היזכרו בהיותכם מתבגרים וכמה הייתם צריכים סביבה אוהדת ותומכת ברגעי משבר, והיו אוהדים ותומכים כלפי ילדיכם, למרות הקשיים.

בשיחות עם המתבגרים אני עובדת איתם בעיקר על קבלה עצמית, ועל הבנת סיטואציות בצורה רחבה יותר המאפשרת קשר. במקרים של לחץ וחרדה אני משתמשת בכלים מה- CBT ונעזרת בשיטת הטיפול EMDR  וכן במדיטציות להרגעה.

טיפ להורים למתבגרים

קבעו עם המתבגרים שלכם פגישה שבועית בבית קפה/ מסעדה ביום קבוע בשבוע. בפגישה זו היו נינוחים ולבביים והתעניינו בשלומם. הרגל זה יכול לתרום רבות לחיזוק הקשר ביניכם.