טיפול בנפגעי טראומה ובמתמודדים עם אובדן ושכול

אני מטפלת בילדים הסובלים מפחדים וחרדות, גברים פוסט טראומטיים בעקבות היחשפות לאירועים בצבא, ונשים שחוו אבדן ו/או פגיעות מיניות.

לצערי, אנחנו חיים בחברה פוסט טראומטית, כולל טראומה מתמשכת באיום הקיים תמיד על ראשינו וחוסר בביטחון בסיסי שבו אנחנו חיים. דבר זה משפיע מאוד על ילדינו ועלינו. בתוך כך אנשים סוחבים טראומות אישיות כמו אבדן אדם קרוב, איום קונקרטי על החיים – תוך שירות צבאי או מתוך היקלעות לאזור פיגוע, פגיעות מיניות ועוד. אפילו היחשפות ממושכת לחדשות עבור ילדים וגם עבור מבוגרים יכולה ליצור מצוקה בעלת סממנים פוסט טראומטיים.

על כן, בנוסף להכשרתי כמטפלת באמנות וכפסיכותרפיסטית יונגיאנית, למדתי בנט"ל פסיכותרפיה ממוקדת טראומה, ובנוסף לימודי EMDR – שיטה מהירה ונפלאה לעבודה עם תסמינים של חרדה ופוסט טראומה. כמו כן בעבר עבדתי במחלקה לאשפוז יום פסיכיאטרי בבי"ח שיבא, תל השומר, שם טיפלתי בבחורים אשר סובלים מפוסט טראומה בשל שירותם הצבאי. כיום אני מקבלת בקליניקה מטופלים של משרד הביטחון וביטוח לאומי, כולל אלמנות ויתומים אשר איבדו את היקר להם באופן פתאומי, דבר שהוא טראומתי ביותר, בנוסף להתמודדות היומיומית הלא פשוטה. הטיפול בהם צריך לקחת בחשבון גם את המימד הטראומטי.

בספרות קיים המושג "המטפל הפצוע" (wounded healer). לפיו, הכוח לרפא נובע מפגיעותו של המרפא בעצמו, וכי המרפא הפצוע מגלם בתוכו איכויות של השתנות הרלוונטיות להבנת תהליכי ההחלמה. ואכן העובדה שאני עברתי טראומה באבדן בעלי בשירות מילואים מסייעת בידי לטפל במי שחווה אבדן ביתר רגישות, מתוך הבנה עמוקה למקום שבו המטופל נמצא. מתוך תהליך ההחלמה שלי אני מסוגלת להושיט יד ולסייע לאחרים לצאת מהחושך אל האור תוך רגישות ואמפתיה.

לגבי פגיעות מיניות, פעמים רבות אני שומעת ממטופלות שהיו בטיפול ממושך, אך הפגיעה המינית שחוו בילדותן לא עלתה בטיפול. אני חושבת שדבר זה עשוי לקרות כאשר המטפל/ת אינם בשלים לכך מספיק, וחבל. העניין המרכזי בפגיעות מיניות הוא השתיקה וההסתרה, ועל כן כמטפלת חובתי לתת מקום ולהזמין את המטופלת שלי לדבר על זה. לעתים קרובות, בעיקר כאשר הפגיעה נעשתה בילדות המוקדמת, לא זוכרות מה קרה בדיוק או לא בטוחות שקרה. הדבר אופייני לפגיעות מסוג זה כיוון שהנפש, על מנת להגן על עצמה, מתפצלת, ומתקיים חוסר קשר בין החלק שנפגע לבין חלקים אחרים בנפש. הבעיה היא שהפגיעה לא נעלמת, ועולים סימפטומים אשר מדברים אותה. בפגישות לאורך הטיפול תפקידי לקשר את הקורה היום בחיי המטופלת לילדה הפצועה המבקשת התייחסות. אני מחברת במקום שישנם פיצולים. אני עוזרת למטופלת לבטא את כאבה, לקבל את עצמה ולהבין שדבר לא נעשה באשמתה. הטיפול משולב מפענוח חלומות – כשער אל הלא מודע ואל המקומות המודחקים והמפוצלים שבנפש, ומטיפול EMDR, טיפול שהוכיח עצמו יעיל לטיפול בסימפטומים וסבל הנובעים מטראומות.